ELÉRHETŐSÉGEK
- Bemutatkozás
- +36 30 560 7029
- KÜLDJ ÜZENETET!
- 2760 Nagykáta Hosszú utca 25/A.
Fehér aranyat festek
Felvételiztem a jó rajz készségemmel KERÁMIAFORMÁZÓNAK, majd jött a papír, felvettek: PORCELÁNFESTŐNEK.
Három éves képzés, egy hét elmélet, egy hét gyakorlat – amit az Aquincumi Porcelángyárban töltöttem el, a szakmai képzésen. Tudjátok, hogy a köznyelvben használt porcelán kifejezés nem minden esetben képes visszaadni azt a sokszínű és sokértelmű jelentésvilágot, ami a fehér aranyra jellemző?
Nagyon kevesen tudják, hogy Óbudán is létezett porcelángyár, az Elbogenből származó Hüttl Tivadar elsőként hozott létre ott, porcelánfestő üzemet 1906-ban. Az 1950-es években az államosítás a Hüttl üzemet is utolérte, ekkor kapta a létesítmény az Aquincum Porcelángyár nevet.
Remélem jól látható, hogy milyen könyöklő – kartámaszunk volt, azóta sem tudok jól festeni nélküle.
Az Aquincum Porcelángyár elsősorban porcelán szobrocskák gyártásával foglalkozott. Az itt gyártott kisplasztikák szinte minden háztartás vitrinjét díszítették, egyben a rendszerváltást megelőző időszak tárgykultúrájának mindennapi jelenségét jelentették.
Ma is sok háztartásban megtalálhatóak, magam is őrzők egy-két darabot belőlük. A gyárban – különleges eljárással – mázalatti festéssel – is készítenek figurális tárgyakat.
A Fővárosi Művészi Kézműves Vállalat Aquincumi Porcelángyára csaknem 170 éves. Ez a vállalat szerepel első bejegyzésként a Munkakönyvemben, és a gyárban évente 160 féle, 400 ezer darab díszmű készült.
Mutatom, ilyenek:
A Szakközépiskola és Szakmunkásképző érettségizett keramikusokat, porcelánfestőket, üvegcsiszolókat, gipszminta-készítőket oktatott. Az Aquincumi Porcelángyár, és a Gránit Kőedény és Csiszológyár, vállalták a végzet tanulók alkalmazását – ezzel a végzettséggel vállalati középszintű vezetőnek voltak alkalmasak a fiatalok – de jött a privatizáció, és a vállalatok megszűntek.
Nézd meg az Óbuda Múzeum kisfilmjét erről: Aquincumi Porcelángyár
A két említett gyárban, eltérő gyakorlati képzést kaptunk.
A Gránitosok az ecsetvonásaik alapján megtanultak gyönyörű virágszirmokat, leveleket festeni, mi páran pedig csak figurális tárgyakat festettünk. A porcelán figurák nőalakjainak szépséges haját, vagy az Öltözködő Kisfiú és az Öltözködős Kislány frizuráját és ruháját festettünk, hamutálakba matyó motívumokat színeztünk, vagy matricát ragasztottunk a teás készletekre.
Mi nem tudtuk azt megfesteni, amit a gránitosok csináltak, ők pedig nem tudták a miénket.
Ez a nagyfokú szakmai porcelánfestési különbség a szakmunkás vizsgán derült ki igazán, én úgy éreztem nehezebb helyzetben voltunk. A vizsga után csak pár hónapig dolgoztam az Aquincumi Porcelángyárban, majd a közigazgatásban ragadtam, a következő harminc évre.
Nemrég újból felkeltette érdeklődésemet a porcelánfestés. Miért?
Készítettem már többféle fehérre égő agyagterméket, festettem, mázaztam, és égettem – ezeket a termékeket azonban kerámiáknak nevezzük.
Kihívásnak érzem ezt is, hiszen réges-rég volt terpentines mókus szőr ecset a kezemben, és az én porcelánfestő képzésem behatárolt volt az 1980-as évek közepén. Sokat kell hozzá újra tanulnom, beruházni, fejleszteni a rajztudásomat, felmérni az igényeket, és kísérletezni, szóval, első körben talán csak kávés csészéket fogok festeni.
Szeretném, ha a kedvenc kávédat tetszetős, csinos és egyedi mintával készült porcelán kávéscsészékből fogyasztanád.
Miért olyan fontos ez? Szerintem, nagyon fontos. A kávézás, történjen bármikor is, bárhol is életünk szerves része, minden körülmény meghatározz benne valamit, a kávé íze, a helyiség hangulata, és a csésze formája, színe is ide tartozik.
– a magam tevékenységével, a festett porcelán kávés csészéimmel, – érezd fantasztikusan jól Magadat, amikor kávét iszol. A globális felmelegedés és a klímakatasztrófa sajnos árnyékot vet, a kávéfogyasztási szokásainkra is, de őszintén remélem, hogy van még előttünk jó pár év, addig is.
Készítettem, egy blogot is az ínyenceknek, a kávézás témakörét járom körbe, igyekszem színesen és érdekesen tálalni, ki, hogyan, mikor, mit, mennyi kávét fogyaszt, és természetesen a központi kérdésem mindig ugyan az – olvasgasd bátran, ismerd meg ezt az oldalamat is! „Kérsz kávét? És mibe, kéred? „
Szeretnék méltó lenni Hüttl Tivadar porcelánfestő üzeméhez, és az Aquincum Porcelángyár nevéhez, azzal, hogy egyedi mintával készült porcelán kávéscsészéket festek, kipróbálom magamat ebben a kézműves tevékenységben is, a magam és mások kávéimádatának kedvezve ezáltal.
a fotó, kb: 1983-ban készült, és igen, ÉN vagyok rajta, a Porcelángyár udvarán,
a kemence égetéséhez használt farakás tetején ülve…
a bizonyítványom
Felhasznált irodalom:
Ajánlom a festett porcelánjaimat, ha szép kívitelezésű porcelántárgyra van szükséged: Kézzel festett porcelánok, és nézz bele bátran a legfrisebb videófelvételeimbe is itt: Borbála Kerámia YouTube csatornája
Csak magánszemélyeknek! Bezárás